Forside > Nyheder > Vinder af årets true crime

Vinder af årets true crime

27 timer

Stort tillykke til Christina Ehrenskjöld, som har vundet i kategorien Årets True Crime ved Mofibo Awards.

Juryen bestod af Janni Pedersen, Lone Theils og Stine Bolther, og sammen var de tre på scenen i Cirkusbygningen for at uddele prisen den 11. marts 2026.

Juryens motivation for at pege på forfatter Christina Ehrenskjöld, indlæser Rie Sørensen og bogen lød sådan her:

’27 timer: Pigen der overlevede’ er true crime af absolut højeste karat. Det er utroligt stærkt, at familien tager ejerskab over fortællingen og modigt lukker os ind i deres livs mest forfærdelige og fortvivlende timer. Bogen er skrevet i en nænsom tone, der giver en ærlig og unik indsigt i deres frygt og frustration, og den udmærker sig særligt ved sit fokus på forbrydelsens konsekvenser og de pårørendes følelser frem for at sætte spot på gerningsmanden. Man får en stor knude af empati i maven af Christina Ehrenskjölds flotte arbejde.
Indlæser Rie Sørensen er perfekt castet til netop denne historie. Med sin fløjlsbløde og behagelige stemme rammer hun en tone, der lader lytteren selv danne billeder i hovedet uden at overtage den i forvejen voldsomme historie og uden at dramatisere den.
Til sammen skaber forfatter og indlæser et unikt lydværk, hvor tekst og stemme smelter sammen. De mestrer den fine balance, hvor formidlingen aldrig bliver for følelsesladet, men derimod fremstår dybt troværdig, rørende og nærværende. De fortjener i den grad at vinde prisen som årets True crime-udgivelse.

Stort tillykke!
Læs mere om bogen og book et nærværende og gribende foredrag om sagen her.

Nyhedsbrevet

Tilmeld dig vores nyhedsbrev, så sørger vi for at holde dig opdateret om nye foredrag, billetsalg og foredragskalender.

Vi udsender nyhedsbrevet 8-10 gange årligt.