Hør det ærlige og spændende portræt af Jens Møller Jensen i fire episoder af podcasten "Et kapitel for sig" på Radio4.
Jens Møller Jensen var ansat i politiet i godt 37 år, heraf 10 år som drabschef. Hør ham i en ny podcast på Radio4
Del 1
I 2000 skal Jens Møller Jensen over og besøge sin bror på Fyn. Da han når til broen, får han et angstanfald. Han kan ikke trykke på speederen og slæber sig over med 30 km i timen. Han nægter selv, at han skulle være syg af stress, men det er det, han er. Han bliver sygemeldt og får også en depression. På de dårlige dage kan han ikke overskue køen i supermarkedet, hvis der bare er to foran ham. Han tænker, at hvis han overhovedet kan fortsætte i politiet, må det blive på hittegodskontoret. Alligevel lykkes det ham at komme tilbage, men han må vælge mellem familien og arbejdet. Han føler ikke, at han kan magte begge dele og vælger det sidste.
Del 2
Fra hans 10 år som drabschef er der en håndfuld, der stadig nager. Der er den unge mand, der bliver tævet ihjel på Kong Georgs Vej på Frederiksberg. Og ham, der selv lukkede sin drabsmand ind i sin lejlighed. Det er sager som burde være opklaret, men som han må lukke uden at have fundet drabsmændene. Som drabschef er det ham, der skal tage den sidste svære samtale med de pårørende og fortælle dem, at sagen formelt er lukket.
Del 3
Kontakten til Kim Walls forældre i Ubådssagen bliver ud over det sædvanlige. Jens Møller er godt klar over, at nogen ligefrem vil betegne den som værende uprofessionelt. Og måske er det også medvirkende til, at han bruger så mange kræfter på sagen, selvom opgaven synes umulig. For det handler ikke kun om at få drabsmanden dømt, det handler også om et moralsk og etisk ansvar over for de pårørende. Jens Møller bliver stadig påvirket, når han skal fortælle om ubådssagen.
Del 4
Jens Møller har efter lange og svære overvejelser besluttet, at han gerne vil skrive om sine år som drabschef. Da ledelsen finder ud af det, bliver han advaret om, at det kan koste ham jobbet. Det stopper ham ikke. Men han har ikke forestillet sig, at han også vil blive anklaget for at have brudt sin tavshedspligt og misbrug af politiets registre. Det er en meget mærkelig oplevelse pludselig at befinde sig på den modsatte side.
Nyhedsbrevet
Tilmeld dig vores nyhedsbrev, så sørger vi for at holde dig opdateret om nye foredrag, billetsalg og foredragskalender.
Vi udsender nyhedsbrevet 8-10 gange årligt.
